Rozwój technologii zwiększających bezpieczeństwo powoduje, że bestsellerowe modele Nissana mogą być wyposażone w systemy liczące nawet po 5 kamer w jednym samochodzie. Oznacza to, że czołowa marka w segmencie crossoverów sprzedaje nieprawdopodobne 3400* kamer dziennie, czyli więcej niż 2 na minutę.

 

W wielokrotnie nagradzanych crossoverach Nissana, czyli modelach Qashqai, Juke i X-Trail, zamontowano już ponad 1,9 miliona kamer – jeżeli uwzględnić tylko egzemplarze sprzedane od wprowadzenia na rynek nowego modelu Qashqai w 2014 roku. Najchętniej kupowane wersje każdego z wymienionych modeli są wyposażone w cztery kamery monitorujące strefy z przodu, z tyłu oraz z boków samochodu w ramach systemu kamer 360°.

 

System ten umożliwia wyświetlenie obrazu pojazdu z góry, obejmującego pełne 360 stopni. Ułatwia to kierowcy zorientowanie się w położeniu pojazdu względem oznakowania poziomego i innych samochodów w trakcie manewrowania na parkingu.

 

W modelach Qashqai i X‑Trail dodatkowa kamera jest zamontowana na szybie czołowej. Wchodzi ona w skład zaawansowanych systemów rozpoznawania znaków drogowych i automatycznego sterowania światłami drogowymi i mijania.

 

Obecność tych funkcji w samochodach potwierdza dążenie Nissana do udostępniania innowacyjnych rozwiązań jak najszerszej grupie odbiorców. Technologie wykorzystujące kamery odgrywają również zasadniczą rolę w systemach jazdy autonomicznej.

 

Kamery w modelach Qashqai i X‑Trail umożliwiają także automatyczne parkowanie. Ważnymi elementami przyszłego systemu jazdy autonomicznej będą także funkcje pakietu Safety Shield, takie jak ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu czy ostrzeżenie o poruszających się obiektach.

 

Jedną z najinteligentniejszych funkcji pakietu Safety Shield jest system automatycznego oczyszczania tylnej kamery.

 

Komputer przetwarza ponad 15 megapikseli na sekundę. Kamera zamontowana tuż nad tylną tablicą rejestracyjną jest wyposażona w instalację oczyszczania obiektywu za pomocą wody i sprężonego powietrza. Dzięki temu obraz na 7‑calowym ekranie systemu NissanConnect jest zawsze wyraźny, co zwiększa bezpieczeństwo pasażerów pojazdu i pieszych w jego otoczeniu.

 

Inaczej niż w konkurencyjnych systemach radarowych monitorujących ruch wokół samochodu, wszystkie trzy elementy pakietu Safety Shield korzystają z danych tylnej kamery systemu kamer 360°, zapewniając kierowcy wyjątkową widoczność i ochronę” – powiedział Christopher Parker, inżynier odpowiedzialny za technologie pakietu Safety Shield.

 

Nissan priorytetowo traktuje bezpieczeństwo osób podróżujących pojazdem, a aktywne systemy bezpieczeństwa przez cały czas wspomagają kierowcę”.

 

W związku z błyskawicznie rosnącą sprzedażą crossoverów Nissan przewiduje, że w ciągu najbliższych 5 lat liczba kamer zainstalowanych w pojazdach tej marki przekroczy 10 milionów.

 

Inżynierowie już pracują nad nową generacją technologii opartych na kamerach, takich jak rozwiązanie zaprezentowane w koncepcyjnym crossoverze Gripz, w którym dwie kamery zamontowane w reflektorach umożliwiają transmisję obrazu z jazdy szosowej i terenowej na żywo przez Internet.

 

* Na podstawie danych o średniej sprzedaży modeli: nowy Qashqai, Juke, X-Trail, GT-R, LEAF, Pulsar, Note, od rozpoczęcia sprzedaży nowego Nissana Qashqai pod koniec stycznia 2014 r. do listopada 2015 r., tj. za okres 22 miesięcy.

@NissanPolska
/* */